El – Kol Protezi

El – Kol Protezi

Ülkemizde çoğunluğu iş kazası nedeniyle, trafik kazaları, travmalar, ve çeşitli hastalıklar nedeniyle bir çok insan parmağını, elini, kolunu kaybetmektedir. Kol protezleri uygulama / amputasyon seviyelerine ve fonksiyonlarına göre sınıflandırılmaktadır.

Amputasyon seviyelerine göre Protezler;

Omuz Protezleri İçin Tıklayın 

Dirsek Üstü Protezleri İçin Tıklayın 

Dirsek Altı Protezleri İçin Tıklayın

Parmak Protezleri İçin Tıklayın

Fonksiyonlarına göre Protezler;

Kozmetik / Estetik Protezler;

Kozmetik protezler görüntüyü tamamlamak amacı ile uygulanan, görüntü haricinde çok fazla fonksiyonu olmayan vücudun kaybettiği ağırlığı tolere ederek yürüme ve omurga sağlığını korumak amaçlı uygulanan el / kol protezleridir.

Mekanik Protezler;

Mekanik olarak çalışan protezler görüntüyü tamamlamak amacı ve basit tutma ve kavrama fonksiyonlarını karşı omuza takılan bir askı sistemi ile kontrol edilebilen protezlerdir.

Myoelektrik Protezler;

Myoelektrik kontrollü olarak çalışan bu protezler beynin kaslara gönderdiği hareket sinyallerini algılayarak harekete çevirir. Görüntüyü tamamlamak, fonksiyonellik kazanmak amacı ile uygulanan elektronik olarak kontrol edilebilen protezlerdir.

2 kanal ; elin açma ve kapama fonksiyonu

4 kanal ; elin açma ve kapama fonksiyonu ve el bileğinin içe ve dışa rotasyonu

6 kanal ; elin açma ve kapama fonksiyonu ve el bileğinin içe ve dışa rotasyonu ile birlikte elektronik olarak dirsek ekleminin bükülüp açılabilmesini sağlayan şekilde uygulanmaktadır.